PRAKTYCZNE PORADY - KUCHNIA 


Strona 3

        

Lubimy tradycyjną pomidorową, zachwycamy się modnymi ostatnio zupami-kremami, nie wyobrażamy sobie obiadu bez „pierwszego dania”. Zobaczcie, czego nie wiedzieliście na temat zup!


Zupa odchudza i to na długo!
Z badań przeprowadzonych w 2005 wynika, że dieta niskokaloryczna jest o 50 proc. skuteczniejsza, jeśli regularnie pojawia się w niej zupa. Efekty tej diety utrzymują się też dłużej. Osoby, które dwa razy dziennie jadły zupę chudły więcej i na dłużej niż osoby jedzące zwykłe przekąski. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z niską „gęstością” kaloryczną zupy - musimy zjeść jej objętościowo znacznie więcej niż przekąski w postaci stałej.

Im więcej zupy mamy na talerzu, tym więcej jej zjemy
Wansink, Painter i North przeprowadzili ciekawy eksperyment. Dali badanym do zjedzenia talerz zupy. U części badanych talerz samoczynnie się napełniał tak, aby tego nie zauważyli. Co się okazało? Osoby, które zjadły o ponad 70 proc. zupy więcej niż inni, wcale nie czuły się bardziej najedzone. Trudno im było też uwierzyć, że zjadły więcej. Warto więc zwrócić uwagę na to, ile wydaje nam się, że jemy. W mniejszym, ale wypełnionym po brzegi talerzu zupy będzie wydawało się więcej niż w dużym.


Zjedzenie zupy przed obiadem sprawi, że w sumie zjemy mniej
Naukowcy postanowili zbadać, jak zupa wpływa na to, ile zjemy na obiad. Podawali badanym 15 minut przed obiadem różne rodzaje zup - rosół z serwowanymi osobno warzywami, zupę z warzywami pokrojonymi w kostkę i zupę-krem. Okazało się, że wybrana „forma” zupy nie miała znaczenia. W większości przypadków zjedzenie zupy zmniejszało całkowite spożycie kaloryczne (zupa plus obiad) o 20 proc. Badani byli mężczyźni i kobiety o prawidłowej wadze.


Zupę prawdopodobnie jedzono przed 20 tysiacami lat
Według różnych źródeł, ludzie jedli zupy już 5-9 tys. lat temu. Gotowanie wody nad ogniem ma więc długą tradycję. Według „The Oxford Encyclopedia of Food and Drink in America” kluczowe w powstaniu zupy było wynalezienie nieprzepuszczających wody i odpornych na gorąco pojemników. Chińscy archeolodzy w okolicach słynnej terakotowej armii w Xi’an znaleźli kociołek z zupą datowany na 2,4 tys lat temu. Na terenie Japonii z kolei 12-15 tys. lat temu w glinianych naczyniach gotowano coś, co prawdopodobnie przypominało zupę rybną (naczynia nie były dokładnie umyte i naukowcy byli w stanie zbadać zalegające w nich od tysięcy lat resztki - był to rybi tłuszcz i pozostałości po owocach morza). Najstarsze odkrycie związane z zupą miało jednak miejsce w 2012, również w Chinach. Odkryto tam wyroby ceramiczne sprzed 20 tys. lat. Prawdopodobnie służyły do podgrzewania czegoś nad ogniem. Nie wiadomo tylko na pewno, czy gotowano w nich zupę.


Rosół najlepszy przy przeziębieniu
Naukowcy udowodnili, że na odetkanie zakatarzonego nosa najlepszy jest gorący rosół. Działa skuteczniej niż zwykła, gorąca woda. Badacze podejrzewają, że ma to związek z substancjami związanymi z zapachem lub smakiem rosołu. Skuteczność jest największa 5 minut po jedzeniu, 30 minut później działanie zanika.


Jedną z najpopularniejszych zup w Chinach jest zupa zrobiona z ... ptasiego gniazda
„Zupa z jaskółczych gniazd”, popularna w Chinach, ma korzenny smak i zawiera dużo korzystnych dla zdrowia mikroelementów. Jej bazą jest wydzielina ślinowa ptaków nazywanych salanganami (tzw. białe gniazda), a w niektórych przypadkach także rośliny, takie jak mech, trawa czy pióra (czarne gniazda).


Polacy jedzą najwięcej zup na świecie
W ciągu roku na naszych stołach ląduje aż 3,8 miliarda litrów zup, jak pisze „Puls Biznesu”. Na osobę przypada 103 litry. Zjadamy jej więcej niż kupujemy butelkowanej wody czy piwa!


Ulubioną zupą Polaków jest rosół i pomidorowa
Ponad 20 proc. ankietowanych wskazało rosół oraz pomidorową jako swoją ulubioną zupę w badaniu „Zupy mówią” przygotowanego w 2010 r. dla Nestlé przez PBS DGA. Zachowania żywieniowe Polaków, jak czytamy w raporcie CBOS-u z 2014, od 16 lat niemal się nie zmieniają. Większość ankietowanych przyznaje, że je podobne posiłki jak ich rodzice.
Wymarzonym obiadem dla większości Polaków w badaniach CBOS-u z 2005 był rosół, kotlet schabowy, ziemniaki i surówka. Jak jest teraz? Jaka jest wasza ulubiona zupa?


Strona 3
 
 
  
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami 

Praktyczne porady - Dom

Praktyczne porady - Zdrowie i uroda


Sprzątanie-Siedlce.sk-system.pl

      Jesteśmy firmą sprzątającą, która zajmuje się kompleksowym sprzątaniem firm, domów i mieszkań. Sprzątamy również obiekty użytkowe, gabinety, klatki schodowe i osiedla, a także porządkujemy domy po budowach i remontach.  
   
Zapraszamy do zapoznania się z naszą  Ofertą


 
 
 


 
 
 

 

 

 
 
http://sk-system.pl/
http://porady-domowe.net.pl
http://domowe-porady24.pl
http://led-sk-system.pl
http://led.sk-system.pl
http://wirtualne-biuro-siedlce.pl