PRAKTYCZNE PORADY - KUCHNIA Strona 2

 

       Tego nie trzymaj w lodówce!

    Lodówka jest urządzeniem niezbędnym we współczesnej kuchni. Nie wszystko jednak powinno w niej lądować…


Pomidor
    Pomidory same w sobie uwielbiają ciepło. Im cieplej, tym dla nich lepiej, rosną wtedy bujnie i stają się intensywnie czerwone. Po zerwaniu zmienia się to tylko trochę. Pomidory najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, ale nie bezpośrednio na słońcu. Wtedy smakują najlepiej.

Ziemniaki
    To fakt, ziemniaki lubią chłód. Dlatego dobrym dla nich miejscem jest piwnica czy spiżarnia (mają jeszcze ten atut, że jest w nich raczej ciemno, co ziemniaki także "lubią"). Zbyt niska temperatura, taka, jaka panuje w lodówce, nie jest dla nich najlepsza - w zbyt niskiej temperaturze zwiększa się ilość cukrów w ziemniakach, co wpływa na ich smak i właściwości przy gotowaniu. Lepiej schować je do papierowej torby (lub innej, przepuszczającej powietrze) i trzymać w możliwie chłodnym i ciemnym miejscu, np. w szafce.

Cebula
    Cebula potrzebuje przede wszystkim suchego środowiska przechowywania. W lodówce, mimo różnych trików zmniejszających wilgoć i poprawiających cyrkulację, nadal nie jest dla cebuli idealnie. Tak jak ziemniaki, najlepiej trzymać ją w ciemnościach.

Czosnek
Czosnek, podobnie jak cebula i ziemniaki, będzie się najlepiej czuł w przewiewnym, chłodnym miejscu. Lodówka ma zbyt niską temperaturę.

Awokado
    Awokado nie dojrzewa przed zerwaniem. Aby dać mu zmięknąć, najlepiej trzymać go poza lodówką. No, chyba że jest już dojrzały i miękki - wtedy lodówka spowolni proces dalszego dojrzewania.

Oliwa
    Oliwa z oliwek i oleje kokosowe źle znoszą niskie temperatury. Na szczęście, lodówka nie sprawi, że będą niejadalne - staną się jedynie gęste i nieprzejrzyste. Trudniej będzie je wykorzystać do gotowania. Oliwę najlepiej trzymać w ciemnym miejscu.
Mitem jest przekonanie, że pod wpływem lodówkowej temperatury oliwa traci właściwości odżywcze. Nie jest też prawdą, że prawdziwa i wysokiej jakości oliwa powinna "zamarznąć" w lodówce. Owszem, może trochę zgęstnieć, ale nie ma to większego związku z jakością oliwy.
W lodówce najlepiej będzie olejowi lnianemu.

Miód
    Miód nie potrzebuje lodówki, sam z siebie nie będzie się psuł, nawet jeśli będziemy go trzymać latami w szafce. Niska, lodówkowa temperatura sprawi, że szybciej się skrystalizuje i trudniej będzie go wyjąć ze słoiczka.

Niektóre świeże zioła
    Świeże zioła najlepiej trzymać w szklance z niewielką ilością wody, poza lodówką. Wodę wymieniamy co 2 dni i traktujemy zioła jak bukiet świeżych kwiatów. Nieźle zniosą też przechowywanie w hermetycznych opakowaniach. Inaczej szybko stracą zapach i przesiąkną "lodówkowymi" woniami.
Wyjątkiem od tej reguły są świeży rozmaryn, tymianek i szczypiorek. Tę zieleninę najlepiej przechowywać w lodówce, w foliowym woreczku (nie musi być owinięta szczelnie), z papierowym ręcznikiem w środku.
Pamiętajmy, by nie myć ziół wcześniej niż tuż przed przyrządzeniem.

Chleb
    Chleb trzymany w lodówce szybciej sczerstwieje. Proces ten jest najszybszy w temperaturze tuż powyżej temperatury mrożenia. Pamiętajmy też, że chleb szybko traci swój świeży, smakowity zapach i chłonie inne. Trzymany w lodówce szybko zacznie mieć "lodówkowy" zapach.
Ale, niestety, jeśli pieczywo będzie przechowywane w chlebaku, w przeciągu 4 dni także przestanie dobrze smakować. Najlepiej więc wszelkie "nadwyżki" (chleb, którego nie zdołamy zjeść w ok. 4 dni) zamrozić w szczelnym woreczku.
Sczerstwiały chleb można na chwilę przywrócić do bardziej "świeżego" stanu za pomocą podgrzania do ok. 60 st. C - w piekarniku lub mikrofalówce. Ale wtedy chleb będzie trzeba od razu zjeść zanim ostygnie, bo później zrobi się jeszcze bardziej sczerstwiały.

Kawa
    Kawa przeznaczona do zaparzenia nie powinna się znajdować w lodówce. Trzymamy ją w szafce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby nie straciła aromatu.
Kawa nadaje się do przechowywania w lodówce, ale tylko w charakterze "pochłaniacza" zapachów. Nie będzie nadawała się do zaparzenia, bo przejdzie woniami z lodówki.Strona 2
 
 
 
 
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami 

Praktyczne porady - Dom

Praktyczne porady - Zdrowie i uroda


Sprzątanie-Siedlce.sk-system.pl

      Jesteśmy firmą sprzątającą, która zajmuje się kompleksowym sprzątaniem firm, domów i mieszkań. Sprzątamy również obiekty użytkowe, gabinety, klatki schodowe i osiedla, a także porządkujemy domy po budowach i remontach.  
   
Zapraszamy do zapoznania się z naszą  Ofertą

 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 


 

 
     


 
 


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 http://sk-system.pl/
http://porady-domowe.net.pl
http://domowe-porady24.pl
http://led-sk-system.pl
http://led.sk-system.pl
http://wirtualne-biuro-siedlce.pl